PROGRAM PROFILAKTYKI GRUŹLICY
17 marca 2024
Od stycznia 2024 roku w NZOZ "BIAŁA" realizujemy program profilaktyki gruźlicy.
Gruźlica w świadomości wielu osób funkcjonuje jako choroba przeszłości, z którą musieli mierzyć się nasi dziadkowie, a nas już nie dotyczy. To - niestety - nieprawda. W 2021 r. według szacunków WHO na świecie na gruźlicę zachorowało 10,6 mln osób: 6 mln mężczyzn; 3,4 mln kobiet i 1,2 mln dzieci. W Polsce w 2021 roku zarejestrowano 3 704 zachorowania na gruźlicę. Najwyższa zapadalność na tę chorobę utrzymuje się od lat w województwie lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim.
Najczęstszą postacią jest gruźlica płuc, ale choroba ta może zajmować również opłucną, węzły chłonne, układ moczowo-płciowy, kości i stawy, ośrodkowy układ nerwowy, przewód pokarmowy - praktycznie zaatakowany może być każdy narząd.
Najbardziej podatni na zachorowanie są:
zakażeni HIV,
osoby z bliskiego kontaktu z chorymi prątkującymi,
alkoholicy,
narkomani,
bezdomni,
imigranci z obszarów o dużej zapadalności na gruźlicę,
osoby z niedoborami odporności, również przyjmujące leki immunosupresyjne,
palacze tytoniu,
osoby z BMI<20 kg/m2.
Objawy mogą być bardzo niespecyficzne. W gruźlicy płuc należą do nich: przewlekły kaszel, czasem krwioplucie, stany podgorączkowy lub gorączkowe, utrata apetytu, ubytek masy ciała, nocne poty, złe samopoczucie. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia chorych zakażonych - zapobiega to rozprzestrzenianiu się tej potencjalnie śmiertelnej choroby.
W ramach programu profilaktyki gruźlicy pielęgniarka wypełnia z pacjentem krótką ankietę, pozwalającą wychwycić osoby z grupy zwiększonego ryzyka i skierować je na stosowną diagnostykę. Do wzięcia udziału w programie zaproszeni są pacjenci powyżej 18 roku życia.