SZCZEPIENIE PRZECIW GRYPIE
26 sierpnia 2024 r.
Grypa – jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesiennozimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań na grypę i infekcji grypopodobnych. Objawy grypy:
• ogólne - wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucie rozbicia i osłabienia;
• ze strony układu oddechowego - suchy kaszel, ból gardła i katar, bólu w klatce piersiowej;
• u małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty. Zarażamy się drogą kropelkową. Okres wylęgania trwa od 1 do 4 dni (zwykle 1-2 dni), następnie pojawiają się charakterystyczne objawy. Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać przez 3 do 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.
Do grupy osób szczególnie podatnych na zakażenie należą: dzieci poniżej 2 r.ż., kobiety w 2 lub 3 trymestrze ciąży, osoby powyżej 60 r.ż., chorujące na choroby przewlekłe takie jak: choroby serca lub płuc, cukrzycę, zaburzenia czynności nerek, osoby po przeszczepach i zakażone wirusem HIV.
Najczęstsze powikłania grypy to:
zapalenie oskrzeli i płuc,
zapalenie ucha środkowego mogące prowadzić do częściowej utraty słuchu,
zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
zapalenie krtani i tchawicy,
zapalenie mięśni,
niewydolność nerek,
zespół Guillaina-Barrego
zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej,
Każdego roku z powodu ciężkiego przebiegu grypy i występujących powikłań, pewien odsetek chorych wymaga hospitalizacji, najczęściej z powodu zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Co roku rejestruje się także zgony z powodu grypy.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na grypę jest szczepienie.